Takeaway art - umenie so sebou

30, apríl 2024

(zdroj: pixabay.com)

Aký skvelý zákusok!“ pochvaľujem s obdivom.

Počkaj, zabalím ti zopár,“ odpovie spokojná hostiteľka a uteká po toaletný papier, aby mi zabalila sladkú dobrotu.

Nie, nebojte. Toto sa nikde a nikdy nestalo. Bolo by absurdné zabaliť skvelé koláče do toaletného papiera.

Touto absurditou si ale často pomáham, keď mladým kolegom vysvetľujem, aké dôležité je zabaliť svoju prácu do rovnako skvelého servisu a správania. Aké dôležité je, aby kvalita „produktov“ šla ruka v ruke s „firemnou kultúrou“.

Sme súkromná ZUŠ, ktorá prináša umenie a umelecké vzdelávanie tam, kam sa iným nechce: do obcí, škôlok, škôl, komunitných centier. Nemáme svoju budovu, chodíme do cudzích priestorov. O to viac je u nás zjavné, že kvalita školy závisí od „kvality“ ľudí.

S tým, že učiteľ ZUŠ má byť umelcom a pedagógom, sa akosi prirodzene ráta. Ak to funguje, škola je ako reštaurácia so skvelým jedlom, ktorá klientov nasýti umením. Stačí to ale?

Prichádzame za deťmi priamo do ich obcí, škôlok a škôl. Umelecké vzdelávanie nosíme so sebou – ponúkame akési „takeaway art“. A je dôležité, ako je zabalené.

Je dôležité, ako sa správame. Ako rozprávame. Ako reagujeme. Ako sa zapájame do komunitného života obcí a škôl. Či žijeme ich životom, či vnímame ich smútky a radosti a prispievame svojím srdcom. Je dôležité, či žijeme hodnotovo, či sme pravdiví, zodpovední a čestní.

Zodpovední...

Zodpovední za dieťa. Zodpovední za kvalitu výučby. Zodpovední za vzťah k umeniu a kráse, ktorý spôsobujeme v negatívnom i pozitívnom zmysle. Zodpovední za dodržané slovo. Zodpovední za dodržané pravidlá. Zodpovední za slobodu, úctu a rešpekt. Zodpovední za svet dieťaťa, jeho sebahodnotu a budúcnosť. Zodpovední za seba navzájom. Zodpovední za človečinu.

Predchádzajúci príspevok
Nasledujúci príspevok